Vishay / Siliconix SUD19P06-60-E3
Manufacturer
Vishay / Siliconix
Model
SUD19P06-60-E3
Datasheet
SUD19P06-60-E3 PDF
Description
MOSFET P-CH 60V 18.3A TO252
Availability
IN STOCK
Stock: 3149
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2071pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.7mOhm @ 15A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 5W (Ta), 48W (Tc)