Vishay / Siliconix SQJA80EP-T1_GE3
Manufacturer
Vishay / Siliconix
Model
SQJA80EP-T1_GE3
Datasheet
SQJA80EP-T1_GE3 PDF
Description
MOSFET N-CH 80V 60A POWERPAKSO-8
Availability
IN STOCK
Stock: 1779
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 85mOhm @ 10A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 7.1W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1590pF @ 75V