Vishay / Siliconix SQJA60EP-T1_GE3
Manufacturer
Vishay / Siliconix
Model
SQJA60EP-T1_GE3
Datasheet
SQJA60EP-T1_GE3 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 30A POWERPAKSO-8
Availability
IN STOCK
Stock: 2577
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 111mOhm @ 2.9A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 600mW (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 6-TSOP
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.1nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 942pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.8A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V