Vishay / Siliconix SQD50N04-5M6L_GE3
Manufacturer
Vishay / Siliconix
Model
SQD50N04-5M6L_GE3
Datasheet
SQD50N04-5M6L_GE3 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 50A TO252AA
Availability
IN STOCK
Stock: 1968
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4700pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.8mOhm @ 10A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 68W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80nC @ 10V