Vishay / Siliconix SQD15N06-42L_GE3
Manufacturer
Vishay / Siliconix
Model
SQD15N06-42L_GE3
Datasheet
SQD15N06-42L_GE3 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 15A
Availability
IN STOCK
Stock: 1955
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33.5nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1450pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case ATPAK (2 leads+tab)
Vgs(th) (Max) @ Id -
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 43mOhm @ 13A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)