Vishay / Siliconix SI4800BDY-T1-GE3
Manufacturer
Vishay / Siliconix
Model
SI4800BDY-T1-GE3
Datasheet
SI4800BDY-T1-GE3 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 6.5A 8-SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 2187
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2703pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 37A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-100, SOT-669
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27mOhm @ 10A, 5V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 95W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17.1nC @ 5V
Vgs (Max) ±10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80V