Toshiba Semiconductor and Storage TK70D06J1(Q)
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Model
TK70D06J1(Q)
Datasheet
TK70D06J1(Q) PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 70A TO220W
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 1.9A, 10V
Series U-MOSIII-H
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package VS-6 (2.9x2.8)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.4nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 251pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.9A (Ta)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V