Toshiba Semiconductor and Storage TK60D08J1(Q)
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Model
TK60D08J1(Q)
Datasheet
TK60D08J1(Q) PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 60A TO220W
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 87nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5450pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Ta)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.4mOhm @ 35A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)