Toshiba Semiconductor and Storage TK50P03M1(T6RSS-Q)
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Model
TK50P03M1(T6RSS-Q)
Datasheet
TK50P03M1(T6RSS-Q) PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 50A DP TO252-3
Availability
IN STOCK
Stock: 1063
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 71nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3345pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® 1212-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 250µA
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.4mOhm @ 14.4A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 52.1W (Tc)