Toshiba Semiconductor and Storage TK15S04N1L,LQ
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Model
TK15S04N1L,LQ
Datasheet
TK15S04N1L,LQ PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 15A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1077
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 150µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1mOhm @ 80A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO263-7-3
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 145nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9600pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V