Torex Semiconductor Ltd. XP162A12A6PR-G
- Manufacturer
- Torex Semiconductor Ltd.
- Model
- XP162A12A6PR-G
- Datasheet
- XP162A12A6PR-G PDF
- Description
- MOSFET P-CH 20V 2.5A SOT89
- Availability
- IN STOCK
Stock: 1703
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 4.5A (Ta) |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 2.7V, 4.5V |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.5V @ 250µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 40mOhm @ 6.2A, 4.5V |
| Series | - |
| Power Dissipation (Max) | 1.3W (Ta) |
| FET Type | P-Channel |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 14nC @ 4.5V |
| Vgs (Max) | ±12V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |