Taiwan Semiconductor Corporation TSM650N15CR RLG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Model
TSM650N15CR RLG
Datasheet
TSM650N15CR RLG PDF
Description
MOSFET N-CH 150V 24A 8PDFN
Availability
IN STOCK
Stock: 3460
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 1.8V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18.5mOhm @ 10A, 10V
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta)
Series TrenchFET®
Supplier Device Package PowerPAK® 1212-8
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13nC @ 5V
Packaging Digi-Reel®
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Ta)