Taiwan Semiconductor Corporation TSM60N06CP ROG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Model
TSM60N06CP ROG
Datasheet
TSM60N06CP ROG PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 60V 66A TO252
Availability
IN STOCK
Stock: 4094
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4300pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Ta), 70A (Tc)
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 20A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.7W (Ta), 150W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60nC @ 10V