Taiwan Semiconductor Corporation TSM150P03PQ33 RGG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Model
TSM150P03PQ33 RGG
Datasheet
TSM150P03PQ33 RGG PDF
Description
MOSFET P-CH 30V 36A 8PDFN
Availability
IN STOCK
Stock: 4451
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 15A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-PDFN (3x3)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25.4nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1342pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 62A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V