STMicroelectronics STY60NM50
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STY60NM50
Datasheet
STY60NM50 PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 60A MAX247
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 250nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16500pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 287A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.7mOhm @ 200A, 10V
Power Dissipation (Max) 937W (Tc)