STMicroelectronics STY60NK30Z
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STY60NK30Z
Datasheet
STY60NK30Z PDF
Description
MOSFET N-CH 300V 60A MAX247
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-268HV
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 154nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10300pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 90A, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 780W (Tc)