STMicroelectronics STY140NS10
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STY140NS10
Datasheet
STY140NS10 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 140A MAX247
Availability
IN STOCK
Stock: 18
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-264AA (IXFK)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 360nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 300V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9000pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 73A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 8mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 500mA, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)