STMicroelectronics STWA65N60DM6
Model
STWA65N60DM6
Datasheet
STWA65N60DM6 PDF
Description
N-CHANNEL 600 V, 0.084 OHM TYP.,
Availability
IN STOCK
Stock: 95
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature Super Junction
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38.8A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.7V @ 1.9mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 19.4A, 10V
Series DTMOSIV
Power Dissipation (Max) 270W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-3P(N)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4100pF @ 300V