STMicroelectronics STW9N80K5
Model
STW9N80K5
Datasheet
STW9N80K5 PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 800V 7A TO247
Availability
IN STOCK
Stock: 600
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 80A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 41W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220-3-31 Full Pack
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 165nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13000pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 84A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 118µA