STMicroelectronics STW88N65M5
Model
STW88N65M5
Datasheet
STW88N65M5 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 84A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 8mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 105A, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 1250W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PLUS247™-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 375nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 300V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 24.2nF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 210A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V