STMicroelectronics STW80NE06-10
Model
STW80NE06-10
Datasheet
STW80NE06-10 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number STD10
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 175°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 5A, 10V
FET Type P-Channel
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 850pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V