STMicroelectronics STW75NF20
Model
STW75NF20
Datasheet
STW75NF20 PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 75A TO-247
Availability
IN STOCK
Stock: 514
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263 (IXTA)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 151nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6900pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.4mOhm @ 25A, 10V
Series TrenchMV™
Power Dissipation (Max) 480W (Tc)