STMicroelectronics STW74NF30
Model
STW74NF30
Datasheet
STW74NF30 PDF
Description
MOSFET
Attribute Name Attribute Value
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 3.75A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 84nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.5A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP9N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)