STMicroelectronics STW70N10F4
Model
STW70N10F4
Datasheet
STW70N10F4 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 65A TO-247
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2600pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB21N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 270mOhm @ 8.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 119nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V