STMicroelectronics STW60NE10
Model
STW60NE10
Datasheet
STW60NE10 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 60A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 175°C (TJ)
Series STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27mOhm @ 25A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 180W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 166nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V