STMicroelectronics STW52NK25Z
Model
STW52NK25Z
Datasheet
STW52NK25Z PDF
Description
MOSFET N-CH 250V 52A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 500mA, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 460W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-247-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 850V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1043pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V