STMicroelectronics STW50NB20
Model
STW50NB20
Datasheet
STW50NB20 PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 50A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series PowerMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8Ohm @ 2.3A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 400V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 405pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.7A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V