STMicroelectronics STW45NM60
Model
STW45NM60
Datasheet
STW45NM60 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 45A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number STW40N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ K5
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 20A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 446W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 89nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3260pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V