STMicroelectronics STW45NM50FD
Model
STW45NM50FD
Datasheet
STW45NM50FD PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 45A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 400pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.8A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP4N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series PowerMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.8Ohm @ 1.9A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)