STMicroelectronics STW38NB20
Model
STW38NB20
Datasheet
STW38NB20 PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 38A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247-3
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3300pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-247-3
Base Part Number STW34N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series PowerMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 17A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 180W (Tc)