STMicroelectronics STW34NB20
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STW34NB20
Datasheet
STW34NB20 PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 34A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series PowerMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 10A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247-3
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4700pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V