STMicroelectronics STW25N60M2-EP
Model
STW25N60M2-EP
Datasheet
STW25N60M2-EP PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 600V 18A TO247
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 930pF @ 500V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 280µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 5.6A, 10V
Series CoolMOS™ P7
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220 Full Pack
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V