STMicroelectronics STW24N60M2
Model
STW24N60M2
Datasheet
STW24N60M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 18A TO247
Availability
IN STOCK
Stock: 8
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 141mOhm @ 13A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 202W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® 8 x 8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2744pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA