STMicroelectronics STW20NM60FD
Model
STW20NM60FD
Datasheet
STW20NM60FD PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 295mOhm @ 8.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2070pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V