STMicroelectronics STW20NM50FD
Model
STW20NM50FD
Datasheet
STW20NM50FD PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 20A TO-247
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-3P
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5500pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 500mA, 10V
Series PolarHV™
Power Dissipation (Max) 540W (Tc)