STMicroelectronics STW19NM60N
Model
STW19NM60N
Datasheet
STW19NM60N PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 13A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1085pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 180mOhm @ 9.5A, 10V
Series E
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)