STMicroelectronics STW15NM60N
Model
STW15NM60N
Datasheet
STW15NM60N PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 14A TO-247
Availability
IN STOCK
Stock: 521
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.5mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 36A, 10V
Power Dissipation (Max) 320W (Tc)
Series HiPerFET™
Supplier Device Package TO-263AA
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3780pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 72A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V