STMicroelectronics STW15NB50
Model
STW15NB50
Datasheet
STW15NB50 PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 14.6A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247-3
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 115nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3400pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-247-3
Base Part Number STW50N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series PowerMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 55mOhm @ 25A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 280W (Tc)