STMicroelectronics STW11NM80
Model
STW11NM80
Datasheet
STW11NM80 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 11A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 800µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 15.9A, 10V
Series CoolMOS™ P7
Power Dissipation (Max) 29W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220 Full Pack
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 67nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2895pF @ 400V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)