STMicroelectronics STW11NB80
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STW11NB80
Datasheet
STW11NB80 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 11A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Series STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 40A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247-3
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 189nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7600pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-247-3
Base Part Number STW80N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 175°C (TJ)