STMicroelectronics STV240N75F3
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STV240N75F3
Datasheet
STV240N75F3 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 240A POWERSO-10
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V, 5V
Package / Case PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Base Part Number STV300
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ III
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1mOhm @ 80A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 10-PowerSO
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 109nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 24V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7055pF @ 15V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Tc)