STMicroelectronics STU7N60M2
Model
STU7N60M2
Datasheet
STU7N60M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V IPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 32
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.6mOhm @ 60A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 192W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D2PAK
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 101.6nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6124.6pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 130A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V