STMicroelectronics STU6NF10
Model
STU6NF10
Datasheet
STU6NF10 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 6A IPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 635
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1130pF @ 300V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature 150°C
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 5A, 10V
Series U-MOSIX
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220SIS
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30nC @ 10V