STMicroelectronics STU2NK100Z
Model
STU2NK100Z
Datasheet
STU2NK100Z PDF
Description
MOSFET N-CH 1000V 1.85A IPAK
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3850pF @ 25V
Part Status Not For New Designs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP80N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 175°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 40A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)