STMicroelectronics STU16N65M5
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STU16N65M5
Datasheet
STU16N65M5 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 12A IPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 5
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP16N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 6.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 89nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2750pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V