STMicroelectronics STT5PF20V
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STT5PF20V
Datasheet
STT5PF20V PDF
Description
MOSFET P-CH 20V 5A SOT23-6
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2740pF @ 50V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP30N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 115mOhm @ 13.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220-3
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 94nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V