STMicroelectronics STS5PF30L
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STS5PF30L
Datasheet
STS5PF30L PDF
Description
MOSFET P-CH 30V 5A 8-SOIC
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 8-SO
Vgs (Max) ±16V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28nC @ 4.5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2530pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number STS15
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 7.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 2.7W (Tc)