STMicroelectronics STS15N4LLF3
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STS15N4LLF3
Datasheet
STS15N4LLF3 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 15A 8SOIC
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 780mOhm @ 2.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 400pF @ 50V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V