STMicroelectronics STS12N3LLH5
Model
STS12N3LLH5
Datasheet
STS12N3LLH5 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 12A 8-SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 293
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 42A (Ta), 85A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSMD, Flat Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2mOhm @ 20A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 6.2W (Ta), 48W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-DFN (5x6)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200pF @ 15V