STMicroelectronics STS10P4LLF6
Model
STS10P4LLF6
Datasheet
STS10P4LLF6 PDF
Description
MOSFET P-CH 40V 10A 8SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 2370
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® 1212-8
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 10A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 3.7W (Ta), 52W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® 1212-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1960pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V